Ian
Blog > Komentarze do wpisu
Gazety lub czasopisma
Nr 507

"Wyborcza Wrocław" zapowiada awanturę o pieniądze na promocję miasta. Na dzisiejszej sesji Rady Miejskiej prezydent Rafał Dutkiewicz będzie wnioskował o zwiększenie budżetu Biura Promocji Miasta - do 2 milionów złotych chce dołożyć 407 tysięcy. Napotka opór PiS i PO. "Wyborcza" wylicza: dodatkowe pieniądze pójdą na promocję Wrocławia podczas konkursu chopinowskiego w Warszawie, Forum Regionów w Świdnicy, Forum Spółek Giełdowych w Warszawie. 138 tysięcy trafi na rozbudowę kulinarnej imprezy "Europa na widelcu", za kolejne 32 tysiące zakupione zostaną materiały promocyjne na potrzeby prezydenta i wydanie bajki "FC Czesiek". Wg Piotra Babiarza, szefa klubu PiS "Wyremontowanie kilku dziur lepiej przysłużyłoby się mieszkańcom niż promocja na forum w Świdnicy". Zdaniem szefowej klubu PO Barbary Zdrojewskiej w czasie kryzysu nie powinno się zwiększać środków na promocję. Dyrektor Biura Promocji Miasta Paweł Romaszkan odpowiada: "Jeśli chcemy mieć rynek pełen turystów, hotele pełne gości i zagranicznych inwestorów(...)musimy się promować. A promocja, żeby była efektywna, musi mieć charakter permanentny, nawet w czasach kryzysu".

PiS zagłosuje za to za absolutorium dla prezydenta. Platforma wstrzyma się od głosu.
..
"Co blokuje wjazd na Gądowiankę" ? pyta "Polska Gazeta Wrocławska". Jesienią będzie wprawdzie gotowy 14 kilometrowy fragment autostradowej obwodnicy Wrocławia, ale wiele wskazuje na to, że z otwarciem drogi trzeba będzie poczekać do połowy przyszłego roku. Ciężarówki, zjeżdżające z obwodnicy nie mogłyby się dostać na obwodnicę śródmiejską - wjazd na Gądowiankę od strony Strzegomskiej jest zbyt wąski. W grę wchodzi więc przebudowa Muchoborskiej i Traktatowej.
..
Trwa wyścig samorządów o udział w podziale 500 milionów euro dodatkowych dotacji unijnych - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Kryteria miał spełnić na razie tylko jeden gracz - województwo opolskie. W podziale wezmą bowiem udział tylko województwa, które na koniec 2010 roku wykorzystają co najmniej 20 procent pieniędzy unijnych na lata 2007-2013.  Dolnośląskie jest dopiero na dziewiątym miejscu z 11%.
..
"Super Express" publikuje nie pokazywane zdjęcia z wawelskiej krypty. Widać na nich, jak prezydent Gruzj, Michaił Saakaszwili odznacza pośmiertnie Lecha Kaczyńskiego Orderem Bohatera Narodowego Gruzji.
..
Ordynacja nałożyła bardzo szybkie terminy. 11 dni minęło od śmierci prezydenta, a kampania wyborcza już rozpoczęta. Ma być oczywiście odmienna niż dotychczasowe, ale rysunkowe żarty już jednak wróciły. Andrzej Krauze w "Rzeczpospolitej" przedstawia dwie żaby. Jedna mówi do drugiej: "Bocian będzie naszym ponadpartyjnym kandydatem".
..
Są też sondaże Wg badania GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej" Bronisław Komorowski bez problemu powinien wygrać wybory prezydenckie. W ewentualnej II turze najlepiej w starciu z Komorowskim wypada Jarosław Kaczyński. Miałby on szansę zdobyć 29 proc. głosów. Ale kandydat PO bije go na głowę z wynikiem 63 proc. Jeszcze lepiej wypada Komorowski w ewentualnym starciu ze Zbigniewem Ziobrą. Tu rezultat 67 do 24 proc. Natomiast Zyta Gilowska przegrałaby z marszałkiem Sejmu 17 do 73.

 Specjalista od marketingu politycznego Wiesław Gałązka mówi zaś "Wyborczej Wrocław": "Niewątpliwie wielki wpływ na kampanię będzie miała przyczyna wyborów, czyli katastrofa samolotu w Smoleńsku. Staniemy się więc świadkami czegoś, co można określić nekropijarem bądź nekromarketingiem. Czyli po pierwsze, budowaniem bardzo wyidealizowanych wizerunków, w głównej mierze prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a po drugie, odniesieniami do jego wyidealizowanej prezydentury".

Także zdaniem Aleksandra Kwaśniewskiego, z którym rozmawiała "Gazeta Wyborcza" przez chwilę, z powodu żałoby, ulegliśmy nastrojowi, że prezydentura Lecha Kaczyńskiego była prezydenturą jednoczącą Polaków. Było dokładnie odwrotnie. PiS dokonuje polaryzacji świadomie. Temu służyła idea budowy nowej IV Rzeczypospolitej i słowa: "My jesteśmy tu, gdzie wtedy ("Solidarność"), oni tam, gdzie stało ZOMO". To nie były lapsusy językowe, tylko doktryna PiS. Gdyby PiS teraz zmienił język na bardziej ekumeniczny, to jego wyborcy mogliby tego nie zaakceptować, twierdzi Kwaśniewski.
Dlatego, wg byłego prezydenta  PiS jako partia i Kaczyński lub Ziobro jako kandydaci polaryzują scenę polityczną.

Tyle, że - zdaniem cytowanego przez "Rzeczpospolitą" politologa Wojciecha Jabłońskiego -  do podjęcia rękawicy skłonią Jarosława Kaczyńskiego sondaże. Jeśli bowiem namaści on kogoś innego na kandydata w tych wyborach i jego faworyt wysoko przegra, to w PiS rozpocznie się dyskusja o nowym przywództwie.
..
Wiersz, jaki do Jarosława Kaczyńskiego napisał Jarosław Marek Rymkiewicz, cytuje po "Rzeczpospolitej" na swych łamach dzisiejszy "Nasz Dziennik". Poeta tak oto zachęca lidera PiS do kandydowania w wyborach prezydenckich: "Ojczyzna jest w potrzebie - to znaczy: łajdacy Znów wzięli się do swojej odwiecznej tu pracy (...) To co nas podzieliło - to się już nie sklei, Nie można oddać Polski w ręce jej złodziei Którzy chcą ją nam ukraść i odsprzedać światu Jarosławie! Pan jeszcze coś jest winien Bratu! Dokąd idziecie? Z Polską co się będzie działo? O to nas teraz pyta to spalone ciało  I jest tak że Pan musi coś zrobić w tej sprawie Niech się Pan trzyma - Drogi Panie Jarosławie".
..
Armia zombie w polskiej sieci. Około miliona na 16 milionów komputerów prywatnych w Polsce, to komputery  bez zgody a nawet wiedzy właścicieli, przejęte przez cyberprzestępców i  wykorzystywane do przestępstw, ostrzega w swym najnowszym raporcie firma zajmująca się bezpieczeństwem sieciowym. Polska zajmuje pod względem liczby takich przejętych komputerów, nazywanych zombi, niechlubne ósme miejsce na świecie i czwarte w regionie Europy, Afryki i Bliskiego Wschodu.  Aż 6 proc. komputerów zombi na świecie i 12 proc. z naszego regionu jest właśnie w posiadaniu polskich użytkowników. Więcej w "Dzienniku Gazecie Prawnej".
..
Przygotujcie się na kolejki w urzędach skarbowych. Wg "Polski Gazety Wrocławskiej" niemal połowa Dolnoślązaków wciąż nie złożyła zeznania podatkowego. "Gazeta" apeluje, by sprawdzać kto pisze PIT, bo bez względu na to, gdzie go wypełniono, za treść odpowiada podatnik.
..
Warto założyć firmę tuż przed urodzeniem dziecka. Biznesmenka może dostać prawie 6 tys. zł zasiłku i ZUS nie ma prawa tego zakwestionować, informuje "Rzeczpospolita". Wczoraj, na posiedzeniu Sądu Najwyższego w poszerzonym siedmioosobowym składzie, zapadła uchwała, sankcjonująca takie postępowanie. Sąd uznał, że obowiązujące przepisy pozwalają kobietom prowadzącym działalność gospodarczą zapewnić sobie bardzo wysokie zasiłki związane z urodzeniem dziecka. Wystarczy, że kobieta, tuż przed przejściem na urlop macierzyński przystąpi do ubezpieczenia chorobowego (które jest dobrowolne w przypadku przedsiębiorców) i podniesie sobie do maksimum wysokość stawki. Dostanie wtedy nawet 5,7 tys. zł zasiłku miesięcznie przez cały czas urlopu macierzyńskiego (obecnie 20 tygodni). Po powrocie do pracy kobieta może sobie obniżyć składkę do minimum. Zdaniem Sądu Najwyższego ZUS nie ma prawa zakwestionować takiego postępowania.
..
Polacy wciąż nie wiedzą, że pracując w UE powinni tam korzystać ze świadczeń na dzieci. I podwójnie na tym tracą, pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Nasi rodacy, pracujący w krajach UE oraz Szwajcarii, Islandii, Liechtensteinie i Norwegii, mogą korzystać z przysługujących im tam świadczeń, przypomina gazeta. To się opłaca, bo zasiłki na dzieci są tam wyższe niż u nas, np. w Irlandii można otrzymać rocznie 7 tys. zł, w Niemczech 8 tys. zł, a w Polsce - 1,1 tys.  W dodatku rodzice, którzy pobierają zasiłki w kraju, mimo że jedno z nich pracuje za granicą, muszą to co wzięli w Polsce zwrócić i to z odsetkami. Takie są przepisy i takie decyzje dostało już kilkanaście tysięcy rodzin.I to nie koniec ich strat, bo zaległe zasiłki z zagranicy można wprawdzie odzyskać, ale nie za cały okres pracy poza Polską. Zależy to od przepisów obowiązujących w danym kraju, np. w Holandii można się o nie ubiegać tylko za rok wstecz, a w Niemczech - za 4 lata, podaje "Dziennik Gazeta Prawna".
..
W 2009 r. w Polsce próbowano zalegalizować 3 mld zł pochodzących z przestępstw; trzy razy więcej niż w 2009 r., ujawnia "Rzeczpospolita".  Wątpliwości generalnego inspektora informacji finansowej (GIIF), odpowiedzialnego za walkę z praniem brudnych pieniędzy oraz z finansowaniem terroryzmu, budziły zwłaszcza operacje związane z handlem paliwem i komponentami do jego produkcji.  W efekcie wielokrotnego obrotu fikcyjnymi fakturami na te towary, odbywającego się za pomocą kilkuset firm-słupów, mafia paliwowa próbowała wyprać 1,4 mld zł. Podobny mechanizm wykryto również podczas transakcji handlu złomem i surowcami wtórnymi. Opiewały na prawie 500 mln zł.
..
"Polska Gazeta Wrocławska" zapowiada Republikę nowych brzmień Ciechowskiego. Na koncercie Nowe brzmienie Republiki piosenki Grzegorza Ciechowskiego wykonają m.in Maciej Maleńczuk i Gaba Kulka, która zapowiada, że przearanżuje je z perkusistą tak, by wydobyć z nich naprawdę nowe brzmienie, Adam Nowak z Raz Dwa Trzy deklaruje, że z dokonaniami Republiki ścigać się nie będzie. "Wrocławska" przypomina, że koncert Radia Wrocław jest kolejną odsłoną cyklu, w której poznaliśmy już nowe brzmienia Lecha Janerki i Jana Kaczmarka. Tym razem reżyserską opiekę sprawuje wieloletni menedżer Republiki Jerzy Tolak - z jego archiwum pochodzić będą nigdy nie prezentowane filmy, które widzowie zobaczą w piątkowy wieczór we Wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych. Bilety do wygrania w Radiu RAM.

czwartek, 22 kwietnia 2010, ian.pelczar

Polecane wpisy